yogurt-diet

Yoğurtla Zayıflama Diyeti

Son yıllarda gazetelerde, forumlarda sık sık gördüğüm “yoğurtla zayıflama” yazıları ile ilgili biraz araştırma yaptım ve sonucunda yerli yabancı beslenme uzmanlarının gerçekten yoğurtla zayıflamanın mümkün olduğu yönünde açıklamalarını buldum. Ama bu diyetin adının sadece yoğurtla zayıflama diyeti olması biraz yanıltıcı çünkü diyeti yaparken en az yoğurt kadar kuruyemiş ve salata da öneriliyor. Ayrıca fazla yağ almamak için diyet veya az yağlı yoğurt tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Yoğurt daha uzun süre tok tuttuğu için belki diğer diyet listelerine göre biraz daha avantajlı olabilir ama fazlalık vermenin temel prensibi olan “alınan kalorinin yakılan kaloriden az olması” yoğurt diyeti için de geçerli. Yani gün içinde aldığınız kaloriyi azaltmayı başaramazsanız fazlalık vermeniz mümkün değil. Bunu sağlamak için en kolay yol ise haftada 4-5 gün 1 saat tempolu yürüyüş yapmak. Böylece yaktığınız kaloriyi arttırarak daha kısa sürede fazlalık verebilirsiniz.

Peki, yoğurtla zayıflamak için nasıl bir menü oluşturmalı? Yoğurt diyeti olarak internette bulunan diyet listeleri birbirinden biraz farklı ama aşağı yukarı hepsinin 3 ana maddesi var; yoğurt, kuruyemiş, yeşil yapraklı sebzeler. Bu 3′ü ile vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller önemli oranda karşılanırken daha az kaloriyle doymak mümkün oluyor. Badem, fındık, keten tohumu gibi yemişlerden vücudun ihtiyacı olan sağlıklı yağ asitlerini alabilirsiniz. Ayrıca yoğurt diyeti yaparken hazırlanan salatalarda zeytinyağı kullanılması öneriliyor. Tabii zeytinyağının kalorisi yüksek olduğu için aşırıya kaçmamakta fayda var.

Yoğurt Diyetinde Örnek Öğün

Aşağıdaki yoğurtlu salata tarifini kendi ağız tadınıza göre değiştirebilirsiniz. Bu öğün sabah, akşam veya öğle yemeği için kullanılabilir.

Öncelikle bir kaseye az yağlı, diyet yoğurttan 2-3 yemek kaşığı alın. Daha sonra yarım yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Öğününüzün doyurucu ve besleyici olması için 1 avuç kadar (toplamda) badem, fındık, ceviz atabilirsiniz. Bu yemişler tokluk süresini uzatarak bir sonraki öğüne kadar kendinizi tutabilmenize yardımcı olacaktır. Yeşillik olarak yeşilbiber, brokoli, göbek salatası, çiğ ıspanak, dereotu veya diğer yeşil yapraklı sebzeleri kullanabilirsiniz. Son olarak yine tokluk hissini uzatmak için 2-3 çay kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Karabiber, acı biber gibi baharatlarla hazırladığınız yoğurtlu salatanın lezzetini arttırabilirsiniz. Salatadan sıkılırsanız aynı karışımı meyvelerle hazırlayabilirsiniz.

[reklam1]

Sonuç olarak yoğurt diyetinin ana amacı ekmeği ve diğer unlu mamulleri beslenme listenizden çıkararak bunun yerine çok daha besleyici ve düşük kalorili olan yoğurdu koymak. Yaza kadar etkili bir fazlalık verme programı arıyorsanız yoğurtla zayıflama diyetine en azında 1 hafta şans verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın