pratik_kalori_yakma

Yo-Yo Diyeti

Farklı bir zayıflama diyeti ile karşınızdayız. Yo-Yo diyeti, bir çok çevre tarafından sıklıkla kullanılan ve genellikle memnun kalınan bir diyet programıdır. Diyetin temel kuralı ise sabırdır. Bu yazımızda size Yo-Yo diyetini tanımlıyoruz.

Bu güne kadar denediğiniz diyetler işe yaramadı mı ? Yaptığınız diyetlerin neticesinde mutlaka fazlalık vermişsinizdir fakat daha sonra fazlalıklarınızı tekrar geri mi aldınız ? Yo-yo diyetinden bahsetmeden önce, diyetlerin işe yarayabilmesi için programa sadık kalmanızı ve sabırlı olabilmenizi öneriyoruz!
Kilo alımıyla sonuçlanan fazlalık verme çabaları yo- yo diyetini daha çok ön plana çıkarmıştır. Yo- yo diyeti genellikle yapılan diyetlerden sonra alınan fazlalıklardan kurtulmak için yapılır. Ama yo-yo diyetinin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir.

Yo –yo diyeti ve bağışıklık

114 aşırı fazlalıklu kadınla yapılan bir araştırma geçmişte sürekli fazlalık alıp verme durumuyla şimdiki bağışıklık sistemi durumu arasında bir bağlantı olup olmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır.

Kadınlardan bazıları son 20 yılda tam olarak neler olup bittiğini hatırlayamasa da genel olarak sürekli fazlalık alıp veren kadınların sağlık problemleri olduğu anlaşılmıştır.

Yo –yo diyeti ve sürekli fazlalık alımı

Uzmanlar sürekli fazlalık verip daha sonradan alan kişilerin fazlalık kontrol mekanizmalarına zarar vereceği konusunda şüphelidir. Yapılan araştırmalar sonucunda da bir diyetle fazlalık verip daha sonradan alan kadınların hayatlarının geri kalan kısmında daha çok fazlalık aldıkları anlaşılmıştır.

Buradan da anlaşılacağı gibi sıkı bir diyet yapıp 10 fazlalık verip daha sonra 5 fazlalık alırsanız bu sonradan daha çok fazlalık almanıza sebep olabilir.

Yo – yo diyeti ve hipertansiyon

Yo- yo diyeti yapan kişilerin normal kişilere göre hipertansiyona yakalanma riskleri daha fazladır. Sürekli fazlalık alıp veren kişilerin bu gibi durumlar yaşaması normaldir.

Tüm sonuçlar olumsuz değildir

[reklam1]

Yo- yo diyetinin her zaman olumsuz sonuçlar doğuracağı kesin değildir. Yo- yo diyetinin kalp hastalıklarına riskini arttırdığına ya da bazı durumlarda kişinin ölümüne sebep olduğuna dair kesin kanıt yoktur. Bazı kişilerde olumlu sonuçlar verebilir.

Yo- yo döngüsü ile ilgili neler yapılabilir?

Sürekli fazlalık verip almaktan bıktıysanız bu döngünün üstesinden gelmek için aşağıdakileri iyi okuyun ve uygulayın:

Yaşam tarzınızı tamamen değiştirmeyi deneyin. Kilo verdikten sonra fazlalık alacağınızı düşünüp umutsuzluğa kapılmayın. Diyet yapıyorsanız diyetin süresi bittiğinde bırakmayın. Sağlıklı bir diyetse yaşamınızın sonuna kadar uygulayın.
Spor yapmaya devam edin. Kilo verdikten sonra spor sayesinde verdiğiniz fazlalıkları geri almaktan kurtulabilirsiniz. Egzersiz sizi birçok hastalığa karşı da korur.

Bir Cevap Yazın