Doğal Kilo Verme

Kilo vermem Durdu ?

Enerji alımı ve harcaması arasındaki fark yavaş yavaş dengelenince fazlalık kaybı durur. İnsan vücudu, enerji dengesini sağlamaya ihtiyaç duyar. Vücudumuz, bu dengeye en hızlı şekilde ulaşmaya çalışır.

Kilo Kaybı ve Durma Süreci
Kilo vermek için, ya negatif enerji dengesi ya da kalori açığı oluşturmanız gerekir. Yeterli miktarda kalori alımını keserek, oldukça hızlı bir şekilde sonuç görebilirsiniz. Günde yaklaşık 500 kalori alımını keserek yeni bir diyete başlarsanız, bir ya da iki hafta boyunca fazlalık verirsiniz.

Bu kalori açığı esnasında vücudumuzun hala aynı miktarda enerjiye ihtiyacı vardır, bu nedenle bu 500 kalori açığı telafi etmek için enerji depolarını kullanmaya başlar. Ancak, kaçınılmaz olarak vücudumuzdaki proteinler enerji için kullanılmaya başlanır ve biz net protein kaybı ile karşılaşırız. Bu, yağsız kas kaybı ve daha düşük bir metabolizma hızı ile sonuçlanır.

Aslında, aynaya bakarken protein (kas) kaybı farkedilmez. Gıda alımımızı düşürmemiz, büyük bir mide kapasitesine duyduğumuz ihtiyacı azaltır. Bir zamanlar yiyebildiğiniz büyük öğünleri artık yiyemediğinizi fark edersiniz.

Azalmış Metabolizma Hızı
İlk başlarda vücut yağ kütlesini kaybeder. Bu, kalori açığının artık yağ kaybı üzerine herhangi bir etkisi kalmadığı noktaya kadar devam eder. Metabolizma hızınız azalmış ve siz korkunç fazlalık kaybı durma noktasına ulaşmışsınızdır. Bunun anlamı, vücudunuz yeni enerji alım miktarına yavaş yavaş adapte olmuştur ve şimdi yeni fazlalıkyu korumak için daha az enerji gerekmektedir. Bu süreç, atalarımızın toprağı roamed ideal uzun yıllar önceydi. Biz farklı aşamalarında herhangi bir uzun vadeli fazlalık kaybı görmek gerekir.

Kilo kaybının durmasının ikincil etkisi: Daha az kalori yakmak
Vücut daha hafif hale geldikçe, hareket esnasında da daha az kalori yakarsınız, dolayısıyla genel enerji harcamanız da azalır.

Yağ kitlesinde azalma ve daha düşük enerji harcaması, fazlalık vermeye çalışırken genellikle başvurulan egzersiz seanslarının da faydasını azaltır.

Günlük 500 kalorilik azaltma, artık vücut tarafından bir kalori açığı olarak tanınmamaktadır, dolayısıyla fazlalık vermeye de etkisi olmamaktadır. Vücut her zaman düşürülmüş kalori alımına uyum sağlayacaktır!

Kilo kaybının durmasını engelleyin!
Uzun süreli fazlalık kaybı için kalori alımını yavaş yavaş azaltın. Bu, yağsız fazlalık kaybını sınırlar ve diyet esnasında metabolizmanızı yüksek tutmaya yardımcı olur. Ayrıca ilk 10-15 egzersiz de hafif olmalı.

Eğer kaloriyi çok kısa sürede çok fazla keserseniz, vücudunuz daha fazla protein yakmak zorunda kalır. Bu, metabolizmayı ciddi şekilde düşürür ve fazlalık kaybı duvara çarpmış gibi durur. Sonra da muhtemelen eski yeme alışkanlıklarınıza geri dönersiniz ve tekrar fazlalık almanıza neden olacak bir pozitif enerji dengesine girersiniz.

Bir Cevap Yazın